Jak zauważa The Guardian, duński Jyske Bank wprowadził wyjątkowo korzystną ofertę kredytową. Kredyt hipoteczny oprocentowany jest… ujemnie. Czy słynna duńska nadopiekuńczość państwa udzieliła się również tamtejszym instytucjom finansowym?

 

 

Pieniądze za kredyt w Danii

 

 

Duński Jyske Bank zaoferował pierwszy w historii bankowości kredyt hipoteczny o ujemnym oprocentowaniu. Roczna stopa procentowa wynosi, uwaga, minus 0,5% rocznie.

Oznacza to de facto, że bank płaci kredytobiorcy za to, że z powrotem odbiera swoje pieniądze. Jyske Bank nie jest jedynym, jeżeli chodzi o oferowanie nierozsądnych na pierwszy rzut oka warunków kredytów. Inny duński bank, Nordea, od jakiegoś czasu oferuje 20-letnie umowy kredytu hipotecznego oprocentowanego na okrągłe 0%.

Kredytobiorcy będą spłacali swoje kredyty tak jak dotychczas, ale każdego miesiąca rata będzie coraz mniejsza.

Jak wskazuje Mikkel Hoegh, jeden z bankowych ekonomistów, pracujący w duńskim Jyske Bank

 

 

 

 

Warto jednak pamiętać, że po dodaniu kosztów manipulacyjnych, a także kosztów umowy, ostateczna kwota spłaty może przewyższyć nominalną wartość kredytu — ale nie musi.

 

 

Oprocentowanie minus pół procenta

 

Jyske Bank zdaje sobie sprawę, że ich propozycja jest szokująca. Na stronie internetowej banku w zakładce FAQ pojawiły się wyjaśnienia, że ujemne oprocentowanie faktycznie istnieje. Bank tłumaczy także, dlaczego taka oferta jest realna.

Kredyt hipoteczny z tak niecodziennym oprocentowaniem (oznaczający w zasadzie pieniądze za kredyt) jest możliwy, ponieważ w Danii, a także w Szwecji i Szwajcarii, stopy procentowe na rynkach pieniężnych spadły do ​​poziomów, które wywracają bankowość do góry nogami. Nie jestem jednak ekonomistą ani specem od bankowości, żeby choćby próbować tłumaczyć genezę takiego zjawiska.

Z drugiej strony takie stopy procentowe oznaczają, że osoby, które lokują swoje środki pieniężne na kontach oszczędnościowych i lokatach, za dużo nie zyskają. Jak na razie depozyty nie są ujemnie oprocentowane, ale mówi się, że taki pomysł czeka na realizację — brak jest jednak banku, który jako pierwszy odważy się na taki krok.

 

Celem duńskiego banku centralnego jest takie ustalenie kursu swojej waluty względem euro, by utrzymywał się on w przedziale 2,25 proc. kursu ustalonego na 7,46038 koron za euro. Instytucja nie organizuje zaplanowanych spotkań, ale zwykle śledzi każdy ruch EBC, aby uniknąć wahań kursów walut.

 

 

Od lata 2012 r. Dania ma prawie nieprzerwanie ujemne stopy procentowe - najdłużej na świecie,

 

 

Ujemne stopy procentowe kredytów w Danii.

14 stycznia 2020
Kredyty na ujemnych stopach procentowych.

Wróć do listy artykułów.

Najniższe oprocentowanie kredytu dla Twojej firmy.
Finansowanie na pokrycie zaległości w ZUS.

tel. +48 733 938 741

tel. +48 787 566 662

 

eurofinance@efce.pl

 

 

ul. Okopowa 56 lokal 216

01-042 Warszawa

 

NIP: 5242719654

brak zdolności kredytowej czy zaległości w ZUS to żaden problem.
brak zdolności lub słaby scoring.

.EUROFINANCE.

EUROFINANCE© BIZNESOWE CENTRUM WARSZAWY

CENTRALA FIRMY

 

ul. Okopowa 56 lokal 216

01-042 Warszawa

 

KONTAKT

 

+48 733 938 741

+48 787 566 662

 

e-mail: eurofinance@efce.pl