Co to jest restrukturyzacja kredytu?

 

Restrukturyzacja kredytu to zmiana warunków posiadanego kredytu. Kredyt restrukturyzujemy po to aby dostosować zadłużenie do możliwości kredytobiorcy. O restrukturyzacji kredytu możemy mówić gdy np. kredytobiorca stracił dobrze płatną pracę i aktualna rata posiadanego kredytu (który dotychczas był obsługiwany regularnie) może być problemem. O restrukturyzacji inaczej zmianie warunków kredytu możemy mówić, również w przypadku gdy np. kredytobiorca dostał awans lub lepiej płatną pracę - wtedy możemy zmienić dotychczasowe warunki kredytu np. skrócić okres finansowania tak aby kredytobiorca mógł wcześniej spłacić zobowiązanie.

 

Restrukturyzacja kredytu – pierwsze kroki

 

Jeżeli zmieniła się Twoja dotychczasowa sytuacja finansowa i potrzebujesz zmiany w swoich finansach odnośnie kredytów, to masz kilka możliwości. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj każda operacja związana z kredytem prawdopodobnie będzie obłożona dodatkowymi opłatami. Do restrukturyzacji najlepiej podejść przed faktem dokonanym - wtedy gdy spodziewasz się pogorszenia swojej sytuacji finansowej. Bank, który udzielił Ci finansowania, przychylniej będzie patrzył na restrukturyzację/zmianę warunków finansowania wtedy gdy dotychczas wywiązywałeś się ze wcześniej ustalonych terminów płatności.

 

Zmiana harmonogramu spłat

 

Jest to chyba najczęstszy zabieg przy kredytach – wydłużenie jego spłaty. Taka operacja spowoduje zmniejszenie miesięcznej raty kredytu - co pozwoli nam na dalszą obsługę zobowiązania. Wydłużając okres finansowania należy pamiętać, że w końcowym efekcie zapłacimy więcej odsetek. W odwrotnej sytuacji - skrócenie okresu finansowania, spowoduje obniżenie kosztów końcowych, czyli zaoszczędzisz na odsetkach.

 

Refinansowanie kredytu

 

W niektórych przypadkach, obecny bank może odmówić refinansowania kredytu - wtedy należy pamiętać, że inny bank może udzielić finansowania na spłatę dotychczasowego kredytu. Jeżeli posiadasz wiele mniejszych kredytów, wtedy warto pomyśleć o konsolidacji wszystkich zobowiązań kredytowych. Zaciągając kredyt konsolidacyjny zamieniasz wiele małych pożyczek w jedną większą, ale na lepszych warunkach, w skrajnych przypadkach tańszych nawet o 4-5% w skali roku.  Sprawia to, że Twoje zadłużenie jest zdecydowanie łatwiej spłacić i nie zepsujesz swojej historii kredytowej. Szukając kredytu konsolidacyjnego zajrzyj na naszą podstronę: Kredyty Firmowe - gdy sprawa dotyczy firmy lub Kredyty Gotówkowe - gdy mówimy o zobowiązaniach prywatnych.

 

Przewalutowanie kredytu

 

Często opłacalna, ale i jednocześnie ryzykowna operacja. Opłacalna dlatego, że zmieniając walutę kredytu w którym jest małe oprocentowanie zyskujemy płacąc mniejsze odsetki. Przewalutowanie jest ryzykowne ze względu na możliwe skoki w wartości walut. I może się okazać, że zaciągasz kredyt w wysokości 5000zł, a do spłaty masz: gdy wartość waluty spadnie 4000zł, ale gdy wzrośnie 6000zł. Odradzałbym operacje związane z przewalutowaniem kredytu - najlepiej zaciągać zobowiązania w walucie, w której zarabiasz pieniądze.

 

Wakacje kredytowe

 

Część banków może na czas „problemów” kredytobiorcy zaoferować wakacje kredytowe. Jest to po prostu czas w którym nie płacisz rat, jednak odsetki są cały czas naliczane. Czas wakacji kredytowych jest uzależniony od kilku czynników: Banku w którym masz kredyt, twojej historii spłaty tego kredytu, faktu czy masz niekorzystne zapisy w Biurze Informacji Kredytowej, Twojej ogólnej zdolności kredytowej.

Przy podejmowaniu restrukturyzacji kredytu trzeba pamiętać, że bankowi zależy na spłacie kredytu i bank zamiast ścigać nierzetelnego kredytobiorcy, woli tak zmienić warunki kredytu by był on realny do spłacania. Instytucje finansowe przez wielu są kojarzone jako bezwzględne machiny nastawione na zysk, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że tam też pracują ludzie, no i na to, że bank ma zysk ze spłacanych pożyczek, a nie z takich które musi siłą odzyskiwać od kredytobiorców.

 

 

 

Restrukturyzacja kredytów.

19 września 2019
Bank PKO BP

Wróć do listy artykułów.

Najniższe oprocentowanie kredytu dla Twojej firmy.
Finansowanie na pokrycie zaległości w ZUS.

tel. +48 733 938 741

tel. +48 787 566 662

 

eurofinance@efce.pl

 

 

ul. Okopowa 56 lokal 216

01-042 Warszawa

 

NIP: 5242719654

brak zdolności kredytowej czy zaległości w ZUS to żaden problem.
brak zdolności lub słaby scoring.

.EUROFINANCE.

EUROFINANCE© BIZNESOWE CENTRUM WARSZAWY

CENTRALA FIRMY

 

ul. Okopowa 56 lokal 216

01-042 Warszawa

 

KONTAKT

 

+48 733 938 741

+48 787 566 662

 

e-mail: eurofinance@efce.pl