Z ostatnich badań wynika, że najlepiej w Europie spłacamy kredyty hipoteczne.
finansowanie firm oraz kredyty gotówkowe
niezależni doradcy kredytowi

WNIOSEK KREDYTOWY

Centrum Obsługi Klienta +48 787 566 662

Eurofinance to doradztwo kredytowe na najwyższym poziomie

Centrum Obsługi Klienta: +22 428 37 70

Badania wykazały, że Polacy to solidni płatnicy kredytów hipotecznych.

 

 

Choćby były kłopoty finansowe, to kredyt mieszkaniowy trzeba spłacać na czas. Te rachunki regulujemy w pierwszej kolejności. W Europie jesteśmy w tym mistrzami. Dłużej może poczekać czynsz, prąd czy operator komórkowy. Dzięki temu banki dają w miarę niskie oprocentowanie.Za nowe złotowe kredyty mieszkaniowe płacimy średnio 4,7 proc. rocznie łącznie odsetek i innych opłat - podaje NBP. To poziomy bliskie historycznemu rekordowi - czyli 4,5 proc. z czerwca 2017. Jednocześnie za kredyty konsumpcyjne musimy wyłożyć średnio 13,4 proc. RRSO. Skąd tak wysoka różnica? Po prostu kredyty mieszkaniowe nie dość, że są lepiej zabezpieczone, to przy tym świetnie się w Polsce spłacają. W Europie lepiej spłacane są tylko w jednym kraju.

 

Kredytów mieszkaniowych nie spłaca u nas w terminie zaledwie 0,8 proc. kredytobiorców - podaje Eurostat w danych za 2018 rok. W Europie wyprzedza nas tylko Rumunia, gdzie sumiennie płaci raty aż 99,6 proc. ludzi.

 

Bank nie musi się bać, że będzie miał problem z odzyskaniem pieniędzy, więc może zastosować niższą marżę. Tak to już jest, że przyczyną wyższego oprocentowania jest odsetek niespłacających rat. Wystarczy spojrzeć na chwilówki, gdzie firma pożyczkowa z góry wie, że poprawnie spłacać będzie tylko niewielki procent dłużników, a resztę trzeba będzie ścigać przez firmę windykacyjną.

Gdyby pożyczki konsumpcyjne spłacane były w terminie przez 99,2 proc. ludzi, to pewnie i ich oprocentowanie byłoby bliskie kredytom mieszkaniowym. Ale tak nie jest.

 

Sytuacje, gdy kredyty hipoteczne spłacają się słabo, dotyczą tylko nielicznych banków. Problem z nimi ma właściwie wyłącznie Getin Noble Bank, który na 23,2 mld zł udzielonych kredytów mieszkaniowych jako niespłacane zakwalifikował aż 4,5 mld zł, z czego 2,9 mld zł wpisał już w straty, robiąc odpisy. Co ciekawe problemem wcale nie były kredyty frankowe - przy ich wartości 9 mld zł, źle spłacanych jest tylko 0,6 mld zł.

 

W Europie największe problemy ze spłatą kredytów hipotecznych mają Grecy, Turcy i Islandczycy. O czasie nie płaci tam odpowiednio 11,2, 9,6 i 7,6 proc. kredytobiorców. Słabo spłacają też Irlandczycy, Francuzi i Brytyjczycy - najwyraźniej wysokie ceny nieruchomości przekraczają możliwości nawet dobrze zarabiających Europejczyków.

 

 

Bardzo dobrze swoje zobowiązania mieszkaniowe spłacają głównie mieszkańcy krajów postkomunistycznych, z Rumunią, Polską i Serbią na czele.

Wśród krajów bogatej Europy najlepiej wypada Luksemburg (siódme miejsce), a Niemcy są na dziewiątym. Źle spłaca tam kredyty odpowiednio 1,5 i 1,7 proc. kredytobiorców, czyli dwa razy mniej niż wynosi średnia unijna.

 

 

 

 

 

Źródło artykułu: www.money.pl

 

Sprawdź, również: wyrok TSUE w sprawie kredytów Frankowych.

 

Polacy to rzetelni płatnicy kredytów hipotecznych.

08 października 2019

wróć

© 2020 EUROFINANCE GROUP POLAND ul. Okopowa 56 lok. 216, 01-042 Warszawa, e-mail: eurofinance@efce.pl, tel. mobile: +48 787 566 662

Centrum Obsługi Klienta

Eurofinance Group Poland

 

tel: +22 428 37 70

 

Centrum obsługi klienta jest czynne od poniedziałku

do piątku w godzinach od 9:00 do 18:00.

Opłata za połączenie według taryfy operatora.

© EUROFINANCE GROUP POLAND

 

ul. Okopowa 56 lokal 216

01-042 Warszawa

 

 

link do facebooka
logowanie do konta google
logowanie do linkedin
logowanie do youtube

e-mail office: eurofinance@efce.pl

tel: +22 428 37 70

mobile: +48 787 566 662