finansowanie firm oraz kredyty gotówkowe
niezależni doradcy kredytowi

WNIOSEK KREDYTOWY

Centrum Obsługi Klienta +48 787 566 662

Eurofinance to doradztwo kredytowe na najwyższym poziomie

Centrum Obsługi Klienta: +22 428 37 70

Jasne zasady przeliczania walut przy zagranicznych płatnościach, większa oferta kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem – to tylko nieliczne ze zmian, które czekają klientów banków w 2020 r. Po obfitującym w nowe regulacje 2019 r. nadchodzi trochę spokojniejszy rok.

Zmiany przez duże „Z” w bankowych regulacjach pojawiały się w ostatnich latach wyjątkowo często. Wystarczy przypomnieć ustawy o kredycie hipotecznym (2017 r.) czy „darmowe konto dla każdego” z 2018 r. Mijający rok nie był pod tym względem nudny – przyniósł jedną z najbardziej odczuwalnych dla przeciętnego klienta zmian w bankowych regulacjach prawnych ostatnich lat – wprowadzenie dyrektywy PSD2.

Nowe zasady logowania do bankowości internetowej i mobilnej sprawiły, że zmieniliśmy nieco przyzwyczajenia. Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych niesie ze sobą także bardziej dalekosiężne skutki. Pojawia się możliwość zaglądania na rachunki w innych instytucjach i zlecania z nich płatności. Rynek nie wykorzystał jeszcze w pełni nowych możliwości, ale pierwsze jaskółki w postaci nowości w bankowych ofertach widzimy już dzisiaj.

W 2020 r. obowiązywać zacznie kilka rozwiązań prawnych, które są ważne dla korzystających z usług bankowych. Wybraliśmy najważniejsze z zapowiadanych regulacji, ale jak zwykle wypada dodać zastrzeżenie – ustawodawca potrafi zaskoczyć. Czasem niespodzianka polega na wrzuceniu projektu do „zamrażarki”, a niekiedy na nagłym przyspieszeniu prac. Wiele istotnych kwestii rozstrzyga się również w sądach. W 2019 r. niezwykle ważne okazały się orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE – w sprawie wcześniejszych spłat kredytów i zobowiązań „frankowych”.

 

Indywidualny rachunek podatkowy już od stycznia

 

Od 1 stycznia 2020 r. każdy z podatników będzie miał swój stały indywidualny rachunek służący do rozliczeń z fiskusem. Na tzw. mikrorachunek podatkowy wpłacać trzeba będzie należności z tytułu PIT, CIT i VAT. Dotychczasowe numery rachunków urzędów skarbowych przestaną po grudniu 2019 r. być aktywne.

Ta techniczna na pozór zmiana ma istotne konsekwencje – oznacza m.in. „odmiejscowienie” konta do obsługi płatności podatkowych (nie trzeba będzie go zmieniać po przeprowadzce) oraz, prawdopodobnie, zmniejszenie liczby pomyłek podatników.

Osobisty numer rachunku podatkowego wygenerować można na stronie internetowej podatki.gov.pl. Warto następnie zmienić dane zdefiniowanych szablonów przelewów w swoim banku. Kilka instytucji już rozesłało przypomnienia o nowej procedurze. Ministerstwo Finansów ostrzega przy okazji przed możliwymi oszustwami – nowe numery rachunków nie będą wysyłane do podatników (np. w e-mailach lub SMS-ach).

 

Nowe reguły wsparcia kredytobiorców w tarapatach

 

Również od 1 stycznia obowiązywać zaczną zmienione zasady działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wcześniejsze przepisy można śmiało nazwać niewypałem - dłużnicy mający kłopoty ze spłatą kredytów hipotecznych i chcący skorzystać z tymczasowej pomocy nierzadko spotykali się z formalnymi przeszkodami.

Wsparcie będą mogli otrzymać zarówno kredytobiorcy spłacający zobowiązania złotowe, jak i denominowane lub indeksowane walutami obcymi. Warunkiem jest odpowiednio "skomplikowana" sytuacja finansowa (np. status bezrobotnego, niski dochód po odjęciu raty) oraz brak prawa do innej nieruchomości. Maksymalna kwota to 2000 zł, a wypłacane przez BGK wsparcie będzie można otrzymywać przez 36 miesięcy. Zwrot pomocy następuje w nieoprocentowanych ratach, z możliwością umorzenia części kwoty.

Ustawa wprowadza także pożyczkę na spłatę zadłużenia. Jej odbiorcami mogą być osoby, które sprzedają nieruchomość, ale uzyskana w ten sposób kwota nie pozwala im na pokrycie całego zadłużenia hipotecznego. Instrument ten w zamyśle skierowany jest do "frankowiczów", ale trudno dziś ocenić, czy znajdą się chętni na skorzystanie z "kredytu na kredyt".

Nowe zasady upadłości konsumenckiej

Liczba ogłoszeń o upadłości konsumenckiej już w listopadzie pobiła rekord z 2018 r. Dłużnicy coraz częściej korzystają z możliwości stwarzanych przez prawo upadłościowe, ale Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło zmienić zasady obowiązujące od 2015 r. Graniczną datą będzie 24 marca 2020 r. – wnioski złożone po tym terminie rozpatrywane będą zgodnie z nowymi regulacjami.

Bankructwo będzie można ogłosić niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu sami doprowadziliśmy do niewypłacalności. Wina dłużnika badana będzie na dalszym etapie postępowania i decydować będzie m.in. o możliwości oddłużenia oraz okresie trwania planu spłaty.

 

Najważniejsze zmiany w bankach na 2020 rok.

08 stycznia 2020

wróć

© 2020 EUROFINANCE GROUP POLAND ul. Okopowa 56 lok. 216, 01-042 Warszawa, e-mail: eurofinance@efce.pl, tel. mobile: +48 787 566 662

Centrum Obsługi Klienta

Eurofinance Group Poland

 

tel: +22 428 37 70

 

Centrum obsługi klienta jest czynne od poniedziałku

do piątku w godzinach od 9:00 do 18:00.

Opłata za połączenie według taryfy operatora.

© EUROFINANCE GROUP POLAND

 

ul. Okopowa 56 lokal 216

01-042 Warszawa

 

 

link do facebooka
logowanie do konta google
logowanie do linkedin
logowanie do youtube

e-mail office: eurofinance@efce.pl

tel: +22 428 37 70

mobile: +48 787 566 662