kredyt obrotowy dla działalności gospodarczych
finansowanie firm oraz kredyty gotówkowe
niezależni doradcy kredytowi

WNIOSEK KREDYTOWY

Centrum Obsługi Klienta +48 787 566 662

Eurofinance to doradztwo kredytowe na najwyższym poziomie

Centrum Obsługi Klienta: +22 428 37 70

 

Holendersko-Polski bank może zdecydować się na przejęcie swojego najbliższego konkurenta. Ta operacja wyniosłaby go na drugie miejsce pod względem aktywów w rankingu największych banków w Polsce. Oczywiście mowa tutaj o przejęciu przez ING Bank Śląski wystawionego na sprzedaż przez Commerzbank większościowego pakietu udziałów w mBanku.

 

W ING Banku Śląskim powstaje zespół specjalistów, którego zadaniem będzie analiza i przejęcie mBanku – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita". "Dzięki takiej analizie potencjalny kupujący może przeprowadzić własną wycenę, spróbować określić, co będzie pasować do jego biznesu, a co nie, dzięki czemu będzie mógł się lepiej odnieść do ceny sprzedającego"

 

Już teraz ING Bank Śląski jest jednym z największych i najlepiej rozwijających się banków w Polsce. Jeśli skusi się na przejęcie mBank-u, rzuci wyzwanie największej instytucji finansowej jaką jest państwowy bank PKO BP. Podobno w ING Banku Śląskim powstaje specjalnie zwołany zespół specjalistów, którzy mają przygotować polsko-holenderską spółkę do przejęcia rynkowego konkurenta. Jak narazie to tylko spekulacja choć prawdopodobnie niedaleka od rzeczywistości - pakiet większościowych udziałów mBanku to łakomy kąsek na rynku finansowym. Dziennikarzom "Rz" nie udało się potwierdzić tej informacji u samych zainteresowanych.

 

Na dzień dzisiejszy, Holendersko-Polski, ING Bank Śląski jest piątym co do wielkości aktywów graczem w polskim sektorze bankowym. Aktywa ING Banku Śląskiego sięgają 151 mld złotych w czerwcu oraz czwartym pod względem zysku 1,53 mld złotych w 2018 roku. Natomiast mBank jest odpowiednio czwarty 152 mld złotych i piąty 1,32 mld złotych pod względem powyższych wskaźników.

 

Jeśli fuzja tych dwóch podmiotów dojdzie do skutku, ING wskoczy na drugie miejsce pod względem aktywów, które wyniosłyby 290 mld złotych. Niewiele brakowałoby do liderującego obecnie PKO BP którego aktywa wynoszą 330 mld złotych.

 

– To nie tylko kwestia prestiżu, to może być ważny czynnik zwłaszcza dla PKO BP, który pozycję lidera ma „od zawsze" i mógłby się obawiać, że zmienią się zasady gry, gdyby swoją przewagę utracił – powiedział Maciej Marcinowski, analityk Trigona DM, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

 

Ewentualne przejęcie mBanku byłoby sporą zmianą w polityce ING, która dotychczas zakładała skupienie się na wzroście organicznym, a zarazem nieprzejmowaniu konkurentów. Dzięki temu w latach 2011-2018 ING BSK zwiększył kredyty o 143 proc., czyli o blisko 61 mld złotych. Dziesięć największych banków z GPW zanotowało w tym samym czasie wzrost o 76 proc. i to jeszcze z pomocą przejętych banków.

 

– Przejęcie mBanku może być niepowtarzalną okazją do skokowego zwiększenia skali, tym bardziej że to atrakcyjne aktywo, zaawansowany technologicznie i dobrze rozpoznawalny bank. Dlatego nikogo bym nie wykluczał z kręgu zainteresowanych – ocenił Marcinkowski.

 

mBank, którego niemal 70 proc. akcji posiada niemiecki Commerzbank, został wystawiony na sprzedaż. Obecnie trwają poszukiwania chętnego nabywcy. Mówiło się o sporym zainteresowaniu PKO BP. Co prawda nie było znaczących wypowiedzi ze strony PKO BP. Państwowy kredytodawca miałby realizować politykę Prawa i Sprawiedliwości, która zakłada zwiększenie udziału państwa w sektorze bankowym.

 

Sprzedaż mBanku innemu dużemu podmiotowi na polskim rynku będzie oznaczało coraz większą hermetyzację sektora bankowego. Obecnie w Polsce funkcjonuje zaledwie dziesięć instytucji finansowych o aktywach powyżej 50 mld złotych. W latach 2011-2018 dokonało się nad Wisłą co najmniej piętnaście fuzji i przejęć banków. Pięć największych podmiotów pod koniec 2018 roku posiadało już 53,3 proc. aktywów całego sektora – to wzrost o 10 pkt. proc. w porównaniu do sytuacji sprzed sześciu lat. Jednak średnia dla strefy euro to 63 proc.

 

 

 

 

 

ING Bank Śląski jest zainteresowany kupnem mBanku.

14 października 2019

wróć

© 2020 EUROFINANCE GROUP POLAND ul. Okopowa 56 lok. 216, 01-042 Warszawa, e-mail: eurofinance@efce.pl, tel. mobile: +48 787 566 662

Centrum Obsługi Klienta

Eurofinance Group Poland

 

tel: +22 428 37 70

 

Centrum obsługi klienta jest czynne od poniedziałku

do piątku w godzinach od 9:00 do 18:00.

Opłata za połączenie według taryfy operatora.

© EUROFINANCE GROUP POLAND

 

ul. Okopowa 56 lokal 216

01-042 Warszawa

 

 

link do facebooka
logowanie do konta google
logowanie do linkedin
logowanie do youtube

e-mail office: eurofinance@efce.pl

tel: +22 428 37 70

mobile: +48 787 566 662