HSBC, jeden z największych światowych holdingów finansowych, działający także w Polsce, planuje zwolnić nawet 10 tysięcy pracowników. Powodem są prognozy niższych zysków banku.O sprawie pisze "Financial Times". Jak zwraca uwagę gazeta, banki centralne na całym świecie rozluźniają politykę pieniężną w odpowiedzi na słabnące perspektywy globalnego wzrostu. Dla banków to oznacza niższe zyski z pożyczek, szczególnie jeśli wcześniej zaoferowały one wyższy zwrot z depozytów, żeby przyciągnąć klientów.

 

Perturbacje nie ominęły też 150-letniego HSBC. W zeszłym miesiącu po zaledwie półtora roku pracy odszedł z pracy bez podania powody dyrektor generalny John Flint. W tym czasie okazało się też, że bank chce ściąć zatrudnienie o około 4 tys. etatów. Teraz okazuje się, że cięcie będzie głębsze.

 
 

Jednocześnie bank wciąż raportuje zyski. Jak wskazuje gazeta, instytucja chce nieco przemodelować swoją działalność i skupić się na najbardziej perspektywicznych rynkach.Zresztą nie tylko HSBC planuje zwolnienia. W zeszłym miesiącu drugi co do wielkości niemiecki pożyczkodawca Commerzbank ogłosił zwolnienia 4300 osób, czyli o jedną dziesiątą siły roboczej, oraz plan zamknięcia 200 oddziałów w ramach restrukturyzacji. Deutsche Bank chce zredukować zatrudnienie o 18 tys. osób, a francuski Societe Generale - o 1,6 tys.

 

Bank HSBC planuje redukcję zatrudnienia o około 10 procent. Pracę straci około 25 tysięcy osób na całym świecie. Zwolnienia dotkną zarówno dział obsługi detalicznej, jak i część bankowości inwestycyjnej. Firma nie planuje uruchomienia programu dowolnych odejść, choć wzywają do tego związki zawodowe na przykład w Wielkiej Brytanii.

Plan restrukturyzacji zakłada ograniczenie kosztów funkcjonowania firmy o około 5 miliardów dolarów. HSBC jednocześnie planuje zwiększyć swoją działalność inwestycyjną w Azji. HSBC rozważa zupełne wycofanie się z Brazylii oraz Turcji. Możliwe, że zrezygnuje również z siedziby centrali w Londynie.

Analitycy tłumaczą decyzję zarządu HSBC błędną strategią, którą przyjęto w 2011 roku. Koncepcja zakładała budowę globalnego banku inwestycyjnego, ale mocno związanego z lokalnymi rynkami.

 

 

 

 

HSBC - cięcia w budżecie oraz cięcia w zatrudnieniu.

08 października 2019
ponad 20 tyś. ludzi może stracić pracę

Wróć do listy artykułów.

Najniższe oprocentowanie kredytu dla Twojej firmy.
Finansowanie na pokrycie zaległości w ZUS.

tel. +48 733 938 741

tel. +48 787 566 662

 

eurofinance@efce.pl

 

 

ul. Okopowa 56 lokal 216

01-042 Warszawa

 

NIP: 5242719654

brak zdolności kredytowej czy zaległości w ZUS to żaden problem.
brak zdolności lub słaby scoring.

.EUROFINANCE.

EUROFINANCE© BIZNESOWE CENTRUM WARSZAWY

CENTRALA FIRMY

 

ul. Okopowa 56 lokal 216

01-042 Warszawa

 

KONTAKT

 

+48 733 938 741

+48 787 566 662

 

e-mail: eurofinance@efce.pl