Przyjeżdżało 300 litrów mleka, a oszuści deklarowali 500. Do tego fałszowane były dokumenty i urządzenia pomiarowe. W czwartek policjanci zatrzymali gang mleczarski, który okradał Spółdzielnię Mleczarską w Gostyniu. Poznaliśmy szczegóły procederu. Firma już odpowiedziała na aferę i tłumaczy, że rozcieńczania mleka nie było.

 

W czwartek policjanci z Poznania zatrzymali 11 osób, które oszukiwały jedną ze spółdzielni mleczarskich w Wielkopolsce. Policja nie informowała, o którą firmę chodzi. Ustaliły to lokalne media. "Głos Wielkopolski" pisze wprost, że mowa o Spółdzielni Mleczarskiej Gostyń. Jak wynika z informacji policji, zatrzymano dostawców mleka i kierowców ze spółdzielni. Za co? Za wielomilionowe oszustwa. Dostawcy i pracownicy firmy mieli potwierdzać, że do spółdzielni przyjeżdżało więcej mleka niż w rzeczywistości. Pierwsze informacje od śledczych mówiły o rozrabianiu mleka.

Firma SM Gostyń właśnie zabrała głos. Potwierdza, że zatrzymania miały miejsce właśnie u niej. W oświadczeniu wysłanym money.pl tłumaczy, że do rozrzedzania mleka jednak nie dochodziło. - Każda cysterna z mlekiem jest badana na zawartość wody w mleku - zapewnia Grzegorz Grzeszkowiak, prezes zarządu SM Gostyń. Wskazania nie wykazywały żadnych anomalii. Grzeszkowiak zapewnia również, że klienci nie mają powodów do obaw. - Nasze produkty są zgodne z wymaganiami przepisów i są bezpieczne dla zdrowia - informuje.

 

Jak wynika z informacji money.pl, prokuratura okręgowa w Poznaniu - która zajmuje się mlekowym gangiem - nie zamknęła jeszcze śledztwa. Wciąż są prowadzone kolejne czynności, najprawdopodobniej pojawią się też kolejne zarzuty i kolejne zatrzymania. Trwa również szacowanie strat. W tej chwili oceniane są jako "milionowe".

 

Spółdzielnia w oświadczeniu przesłanym money.pl tłumaczy, że proceder trwał od sierpnia do listopada ubiegłego roku. Wszyscy kierownicy produkcji i kierowcy zostali już przesłuchani w obecności policji. Firma tłumaczy, że od ubiegłego roku na cysternach jest zamontowany monitoring. Nie da się zatem już oszukiwać wskazań licznika. Firma zaprosiła już do siebie specjalistów dostarczających sprzęt pomiarowy.

Prokuratura jednak nie kończy działań. - To sprawa rozwojowa. Cały czas analizujemy zebrane dokumenty i dowody, jesteśmy już po pierwszych przesłuchaniach. Zatrzymani ze szczegółami opowiadali, jak wyglądał cały proceder. Wszyscy przyznali się do winy - tłumaczy w rozmowie z money.pl prokurator Michał Smętkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

 

Gang mleczarski miał kilka sposobów działania. Po pierwsze po prostu dostarczał za mało mleka w cysternach. W zbiornikach było 300 litrów, na papierach pojawiało się 500 litrów. W jaki sposób? Jedną z metod było fałszowanie działania urządzeń pomiarowych. I w ten sposób również można było zawyżyć ilość przywiezionego mleka. Stąd policjanci już na początku śledztwa dokładnie obejrzeli 20 pojazdów - cystern do przewożenia mleka.

 

Kolejnym sposobem na wyłudzenie większych pieniędzy za mleko było po prostu fałszowanie dokumentacji. - Otrzymanymi pieniędzmi dzielili się dostawcy z pracownikami firmy - informuje prokuratura. Jeden z pracowników firmy w rozmowie z money.pl przekonuje, że "nie jest to afera klientów, a samej spółdzielni". To właśnie Spółdzielnia Mleczarska Gostyń miała tracić pieniądze na gorszych surowcach. - Do klienta trafiał towar pełnowartościowy. Z takiego mleka można było po prostu wyprodukować mniej - tłumaczy inny z pracowników w komentarzu pod materiałem dot. akcji policji. Obecni pracownicy piszą również wprost: oby ta afera nie wywróciła firmy.

 

 

Źródło artykułu: https://www.money.pl/

 

 

Afera w SM Gostyń - gang okradał spółdzielnię.

20 września 2019
mBank na sprzedaż. Kto kupi mBank?

Wróć do listy artykułów.

Finansowanie na pokrycie zaległości w ZUS.

tel. +48 733 938 741

tel. +48 515 695 095

 

eurofinance@efce.pl

 

 

ul. Okopowa 56 lokal 216

01-042 Warszawa

 

NIP: 5242719654

brak zdolności kredytowej czy zaległości w ZUS to żaden problem.
brak zdolności lub słaby scoring.

.EUROFINANCE.

EUROFINANCE© BIZNESOWE CENTRUM WARSZAWY

CENTRALA FIRMY

 

ul. Okopowa 56 lokal 216

01-042 Warszawa

 

KONTAKT

 

+48 733 938 741

+48 515 695 095

 

e-mail: eurofinance@efce.pl

Najniższe oprocentowanie kredytu dla Twojej firmy.